GODZINY URZĘDOWANIA KANCELARII PARAFIALNEJ

CZWARTEK 16:00 - 18:00
PIĄTEK  16:00 - 18:00

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO

Chrzest święty jest szczególnym zjednoczeniem człowieka z Jezusem Chrystusem, co dokonuje się przez jego włączenie do wspólnoty Kościoła.
Stąd najwłaściwszym momentem uroczystego celebrowania chrztu świętego jest Eucharystia.
W NASZEJ PARAFII MSZA ŚWIĘTA CHRZCIELNA SPRAWOWANA JEST
W I SOBOTĘ MIESIĄCA O GODZ. 16.00

Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
-  aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich lub ci, którzy prawnie ich zastępują
-  aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 868).
-  rodzice dziecka przyjmują na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas
    nauczył Jezus Chrystus (zob. obrzędy   chrztu).
Rodzice chrzestni:
Kandydat na chrzestnego musi spełniać określone warunki (zob. Kodeks  Prawa Kanonicznego, kan. 872-874):
-  ukończył 16 lat;
-  jest katolikiem;
-  przyjął sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrzest, Komunię św., bierzmowanie;
-  prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
-  nie może być to osoba żyjąca w związku niesakramentalnym; odrzucająca naukę Kościoła, niepraktykująca lub też osoba, która wyrzekła się wiary;
    w sposób zdeklarowany zrezygnowała z katechizacji, lub np. nie życząca sobie wizyty duszpasterskiej.
-  obowiązkiem chrzestnych jest pomagać rodzicom w wychowaniu ich dziecka w wierze (zob. obrzędy chrztu).

Dokumenty i dane potrzebne do zapisu w Księdze Ochrzczonych:
1. Akt urodzenia dziecka;
2. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (jeżeli zawarli tylko związek cywilny - akt USC) - nie dotyczy, jeżeli rodzice dziecka nie zawarli ze sobą żadnego związku;
3. Dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, zawód, adres) oraz zaświadczenia z parafii zamieszkania każdego z rodziców chrzestnych
    potwierdzające ich udział w praktykach religijnych i brak przeszkód do bycia rodzicem chrzestnym.

RODZICÓW I CHRZESTNYCH ZAPRASZAMY NA KATECHEZĘ
W I PIĄTEK MIESIĄCA O GODZ. 18.45 DO SALKI NR 2.

ISTNIEJE TAKŻE MOŻLIWOŚĆ ZORGANIZOWANIA OKOLICZNOŚCIOWYCH SPOTKAŃ PRZY STOLE:
CHRZTY, I KOMUNIA, JUBILEUSZE ORAZ STYPY.
SŁUŻY KU TEMU SALA JANA PAWŁA II, MIESZCZĄCA SIĘ PRZY BIURZE CMENTARZA.

ZAWIERANIE MAŁŻEŃSTW SAKRAMENTALNYCH

PROTOKOŁY PRZEDŚLUBNE SPISUJEMY W CZWARTEK OD GODZ. 16:00 DO GODZ. 18:00.
Na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu powinien zostać spisany protokół przedślubny.
Przyszła para młoda zgłasza się w tym celu do kancelarii parafialnej.
Wymaganych dokumentów zwiększa się:
-  metryki chrztu  (z uwzględnioną informacją o sakramencie bierzmowania),
-  świadectwa nauki religii  (ostatnie jakie posiadamy),
-  dowody osobiste,
-  zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o zawarciu małżeństwa cywilnego lub dokumenty do ślubu konkordatowego.

Pamiętajmy, że po spisaniu protokółu przedślubnego powinniśmy przystąpić do pierwszego (z dwóch obowiązkowych) sakramentu pokuty, którego potwierdzenie odbycia także będziemy musieli przedłożyć kapłanowi. Także po spisaniu protokółu głoszone są niedzielne zapowiedzi. A my uczetniczymy w tym czasie w naukach przedślubnych.

NAUKI PRZEDŚLUBNE W II, III I IV CZWARTEK MIESIĄCA O GODZ. 18:45. SALKA NR 2.
(MARZEC, MAJ, PAŹDZIERNIK).

POGRZEBY

Zgłoszenie i ustalenie pogrzebu o każdej porze dnia.
Pozostałe formalności w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.

Wszystkie sprawy związane z naszym cmentarzem załatwiamy
w BIURZE CMENTARZA, które jest czynne:
   od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00.

Na cmentarzu wykonujemy usługi pogrzebowe: opłata miejsca grobowego na 20 lat, wykop grobu pojedynczego,
wykop grobu podwójnego (głębinowego), wykop pod urnę, grobowiec betonowy jedno-komorowy, grobowiec betonowy dwu-komorowy.
Obsługa przy pogrzebie (wystrój) oraz wykonanie tymczasowego nagrobku po pogrzebie.

ISTNIEJE TAKŻE MOŻLIWOŚĆ ZORGANIZOWANIA OKOLICZNOŚCIOWYCH SPOTKAŃ PRZY STOLE:
CHRZTY, I KOMUNIA, JUBILEUSZE ORAZ STYPY.
SŁUŻY KU TEMU SALA JANA PAWŁA II, MIESZCZĄCA SIĘ PRZY BIURZE CMENTARZA.

Na miejscu mamy też

ZAKŁAD POGRZEBOWY „RESURREXIT”,
który jest czynny:
od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00,
    w soboty od 8.00 do 13.00
Telefony całodobowe do „Resurrexit”:  32 350 90 13, 604 539 606, 519 546 085

POZOSTAŁE

Poradnia Życia Rodzinnego jest czynna w poniedziałek od godz. 18:00 do godz. 19:00.

Zespół Charytatywny pełni dyżur w czwartek od godz. 10:00 do godz. 12:00.

Psycholog radzi i pomaga w III piątek miesiąca od godz. 17:00 do godz. 18:00.

Prawnik dyżuruje w II i IV wtorek miesiąca od godz. 17:00 do godz. 18:00.

Świetlica środowiskowa dla dzieci mających problemy w nauce prowadzona przez nauczycieli-wolontariuszy jest czynna w czwartek od godz. 15:00.